• Bizimle Çalışmak İster Misiniz?

  • Dil:

    • Türkçe
    • English
    • Deutsch
    • العربية
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
Aranıyor...
Hiçbir sonuç bulamadık
haritayı aç
Görünüm Yol Haritası Uydu melez Arazi Benim konumum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama

₺ 0 için ₺ 5.000.000

₺ 0 için ₺ 5.000.000

Diğer Arama Seçenekleri
Bulduk 0 Sonuçlar. Sonuçları Görüntüle
Gelişmiş Arama

₺ 0 için ₺ 5.000.000

₺ 0 için ₺ 5.000.000

Diğer Arama Seçenekleri
bulduk 0 Sonuçlar
Arama sonuçlarınız

İSTANBUL HAVALİMANI

tarafından gönderildi turkiye-emlak üzerinde Salı Aralık 4th, 2018
| 0

Cumhuriyetin 95. yılında

Türk Havacılık Tarihinde Altın Çağ Başlıyor…

İstanbul, Yeni Havalimanına Kavuştu!

76,5 milyon metrekarelik alanıyla dünyanın sıfırdan yapılan en büyük havalimanı olan İstanbul Havalimanı’nın açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından görkemli bir törenle yapıldı.

Dünyanın sıfırdan yapılan en büyük havalimanı olan İstanbul Havalimanı’nın ilk fazı, 42 ay gibi rekor sürede tamamlanarak Cumhuriyet’in 95’inci yıl dönümünde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından büyük bir törenle hizmete alındı. Hizmete giren ilk fazda; 1,4 milyon m2’lik ana terminal binası, 2 pist, Hava Trafik Kontrol Kulesi ve destek binalar bulunuyor.

Mayıs 2015 yılında inşaatın başladığı ve birçok özelliği ile Türkiye ve dünya mühendislik tarihi açısından büyük bir kilometre taşı niteliğindeki İstanbul Havalimanı …

Törene aynı zamanda Arnavutluk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ilir Meta, Kırgızistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sooronbay Jeenbekov, Kosova Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Moldova Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Igor Dodon, Pakistan İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Dr. Arif Alvi, Sırbistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Aleksandar Vučić, Sudan Cumhurbaşkanı Omar Hassan Ahmad Al Bashir, Azerbeycan Melis Başkanı Oktay Asadov,Bosna Hersek Bakanlar Konseyi Başkanı (Başbakan) Dr. Denis Zvizdić, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Moldova Cumhuriyeti Gagauz Özerk Yeri Başkanı Irina Vlah katılım gösterdi. Ayrıca, birçok ülkenin ulaştırma bakanı, devlet ve hükümet başkanları da törende yer aldı.

42 ayda 200 bin kişilik emek

Temelinin atıldığı günden bu yana toplamda yaklaşık 200 bin işçinin emek verdiği İstanbul Havalimanı’nın, 2025 yılında da 225 bin kişiye doğrudan ya da dolaylı istihdam sağlayacağı öngörülüyor. 2016 yılında yaptırılan İstanbul Havalimanı Ekonomik Etki Raporu’na göre 2025 yılında havalimanı bağlantılı faaliyetlerden kaynaklanan ekonomik değer, GSMH’nin %4,89’u değerinde olacak.

Büyüklüğü ile tüm dünyaya meydan okuyor…

İstanbul Havalimanı, havalimanı bölgesine ayrılan alan büyüklüğü ile de rakiplerinin hayli üzerinde yer alıyor. Dünyanın en büyük havalimanı listesi zirvesinin eski sahibi olan 23 milyon metrekarelik Pekin Havalimanı’nın yaklaşık 3,5 katı büyüklüğünde olan İstanbul Havalimanı, 29 Ekim itibarıyla 90 milyon, tüm fazları tamamlandığında ise yıllık 200 milyon yolcuya hizmet verebilecek. Günümüzde en çok yolcuya hizmet veren havalimanı sıfatını Atlanta Havalimanı yıllık 104 milyon yolcu ile elinde tutuyor.

Bir İstanbul Havalimanı 80 Eyfel Kulesine bedel!

İstanbul Havalimanı’nın büyüklüğü rakamlarla kıyaslandığında ise ilginç bilgiler ortaya çıkıyor. 1,4 milyon metrekarelik terminal binası sekiz adet Ankara Esenboğa Havalimanı’na tekabül ederken, havalimanında kullanılan 640 bin ton çelikle 80 adet Eyfel Kulesi inşa edilebiliyor.
İnşaat için kullanılan 6 milyon 700 bin metreküplük betonla 28 adet Yavuz Sultan Selim Köprüsü yapılabiliyor. 450 bin metrekarelik çatı kaplaması bulunan İstanbul Havalimanı’nın çatısıyla ise 64 adet futbol sahası çatısı kapatılabiliyor.

Teknoloji ile harmanlanmış yolculuk deneyimi…  

Temelin atıldığı günden bu yana, henüz açılmadan aldığı dokuz ödülle uluslararası alanda da rüştünü ispat eden, adını sivil havacılık tarihine altın harflerle yazdıracak ve pek çok özelliğiyle ilklere imza atan İstanbul Havalimanı, Airbus A380 ve Boeing 747-8 gibi süper jumbo uçakların rahatlıkla yanaşabileceği ve yolcu deneyimi konusunda dünyada çığır açacak bir terminale sahip.  Robotlar, yapay zekâ, yüz tanıma ya da diğer kişisel bilgilerle işlem yapmanın mümkün olacağı İstanbul Havalimanı, yolcuların rahatı ve konforu için akıllı sistem, kablosuz internet, telsiz ve yeni nesil GSM altyapısı ile LTE, sensor ve konuşan ‘nesneler’ gibi son teknolojilerle donatıldı.

Havalimanının güvenliği ise 3 bin 500 güvenlik görevlisi ve son teknoloji 9 bin kamera tarafından sağlanacak. Güvenlik aynı zamanda terminal içinde bulunan sanal kuleden idare edilecek.

Dünyanın en iyi bagaj sistemi, daha az bekleme süreleri

İstanbul Havalimanı’nda bagaj bekleme süresi azalacak. Saatte 10 bin 800 bagaj işleme kabiliyeti olan 42 km uzunluğundaki bagaj sistemiyle 13 check-in adasından toplanacak bagajlar uçaklara ve yolculara vakit kaybettirmeden ulaşacak. Erken gelen bagajların depolanması için EBS (Erken Bavul Sistemi) sistemi devrede olacak. Dünya çapındaki havalimanlarında bulunan bagaj sistemleri arasında en gelişmiş olan sistem İstanbul Havalimanı’nınki olacak.

Bir uçuş noktasının ötesinde 7/24 hayat

Bir uçuş noktasının ötesinde hayatın 7/24 aktif olacağı İstanbul Havalimanı’nda en önemli önceliklerden biri, yolcu konforunu ve alışveriş deneyimini kusursuz hale getirmek ve en üst düzeyde yolcu deneyimi yaşatmak… Bu doğrultuda 55 bin m2’den fazla perakende mağaza ve 32 bin m2’den fazla yiyecek içecek alanı ile 400’den fazla yerli ve yabancı marka ilk defa tek çatı altında buluşturacak…

Özgün mimari, Türkiye’yi anlatıyor

Terminalde bulunan camilerin, kubbelerinin ve daha birçok tarihi yapının zenginliği, proje mimarisine ince ince işlenirken, Türk-İslam sanat ve mimarisi motifleri projeye güzellik, doku ve derinlik sağlıyor.

İstanbul Havalimanı hava trafik kontrol kulesi, yüzyıllardır İstanbul’un simgesi haline gelen ve Türk-İslam tarihinde kültürel öneme sahip lale figüründen esinlenerek tasarlandı. 90 metre uzunluğunda olan İstanbul Havalimanı kontrol kulesi, dünyanın önde gelen tasarımcılarından aynı zamanda Ferrari’nin de tasarımcısı olan Pininfarina ve AECOM şirketi tarafından tasarlandı. Hava trafik kontrol kulesi, 2016 Uluslararası Mimarlık Ödülü’ne layık görüldü.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Listeleri Karşılaştır